Tanie podręczniki

11 sposobów na tanie podręczniki

Każdego roku zazwyczaj w sierpniu, wrześniu uczniowie i studenci mierzą się z problemem finansowym, jakim jest zakup książek i podręczników obowiązujących w danej szkole czy uczelni. Jeśli to czytasz to znaczy, że prawdopodobnie jesteś na etapie rozwiązywania tego problemu. Od razu Cię pocieszę, są sposoby na to, żeby w okrojonym budżecie przygotować się do nadchodzącego roku szkolnego. Nie przedłużając pokażę Ci 11 sposobów jak zdobyć wymagane książki w cenach dużo niższych niż w tradycyjnych księgarniach.

Gdzie kupić taniej?

Nowe podręczniki

Jeśli z jakiegoś powodu koniecznie musisz mieć nowe książki dobrym pomysłem będzie skorzystanie z porównywarek cenowych w internecie jak np.:

 • Ceneo – największa w Polsce porównywarka cen. Po wpisaniu tytułu książki jakiej szukasz dostaniesz w wynikach ceny, oraz źródła gdzie możesz dany produkt znaleźć.
 • Skapiec – działa na takiej samej zasadzie jak powyższe, ale zawsze warto sprawdzić w obu źródłach.
 • Bukotekai mksiegarnia.pl – obie strony służą do porównywania cen, ale w przeciwieństwie do powyższych specjalizują się w porównywaniu cen książek. Warto odwiedzić obie i sprawdzić, chociażby dlatego, że przez swoją specjalizację mogą mieć więcej źródeł do porównania.
  Używane podręczniki
 • Jeśli natomiast cena jest dla Ciebie najważniejsza, a ślady użytkowania nie stanowią dla Ciebie żadnego problemu to poniższe źródła okażą się Tobie bardzo pomocne.
 • Allegro – nikomu nie trzeba przedstawiać najpopularniejszego marketplace’u w Polsce. Znajdziesz tutaj wszystko, także tanie podręczniki. Jeśli znajdziesz interesujący Cię tytuł pamiętaj, żeby sprawdzić inne aukcje sprzedającego, być może posiada również inne książki których potrzebujesz, a za przesyłkę zapłacisz tylko raz!
 • Allegrolokalnie – odłam powyższego skupiający się na lokalnych strefach. Sprawdź czy w Twojej okolicy jest ktoś kto szuka nowego właściciela dla swoich pozycji.
 • OLX – działanie na takiej samej zasadzie jak allegrolokalnie, wyszukujesz interesujące Cię książki i w wynikach otrzymujesz sprzedających w Twojej okolicy. Plusem takiego rozwiązania jest to, że możesz się przejść, podjechać do takiej osoby, zobaczyć towar na żywo i sprawdzić jaki jest jego stan.
 • Grupy na facebooku – jest wiele grup facebook’owych na których możesz zapytać czy ktoś posiada do odsprzedania podręczniki których potrzebujesz. Sprawdź, czy np. Twoja szkoła nie posiada takiej grupy, jeśli tak to na pewno znajdziesz kogoś z wyższej klasy kto chętnie Ci pomoże.
 • Marketplace na facebooku – od jakiegoś czasu na facebooku funkcjonuje osobna zakładka gdzie możemy umieszczać przedmioty na sprzedaż. Sprawdź czy w Twojej okolicy znajdziesz to czego szukasz.

Zapytaj znajomych! – tak sposób oczywisty, ale jakże skuteczny, popytaj wśród swoich rówieśników czy znają kogoś kto odsprzeda Ci książki. Może się okazać, że dostaniesz komplet książek za przysłowiowe “piwo”.

Czy muszę wszystko kupować?

Podręczniki do użytku codziennego lepiej mieć stale przy sobie i lepiej mieć je na własność. Są jednak przypadki kiedy potrzebujesz jakiejś książki tylko na jakiś czas, albo będziesz korzystał tylko z części materiału, który zawiera. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Wypożycz książkę z biblioteki – zapewne jako uczeń należysz do biblioteki szkolnej, ale jeśli chciałbyś rozszerzyć potencjalną bibliotekę o kolejne pozycje, albo w przypadku kiedy zapasy szkolnej biblioteki są chwilowo wyczerpane dobrze będzie jeśli zapiszesz się do biblioteki miejskiej. Członkostwo to dosłownie grosze a daje Ci dostęp nie tylko do tytułów naukowych, ale i tych czysto rozrywkowych.

Wypożycz książkę online – internet daje nam możliwości wypożyczenia książki bez wychodzenia z domu. W cenie na pewno wyższej niż poprzednia propozycja możesz uzyskać dostęp do setek tytułów korzystając z różnych portali internerowych.

Obraz autorstwa pressfoto - pl.freepik.com